Προμηθέας:Ηττήθηκε από την Βενέτσια,δυσκολεύει η πρόκριση

Ο Προμηθέας δεν τα κατάφερε απέναντι στην Βενέτσια. Προδόθηκε από την αστοχία του (3/20 τρίποντα) και ηττήθηκε 70-68 για την 3η  αγωνιστική  του Top  «16»  του Eurocup  με την πρόκριση να δυσκολεύει πλέον.

Η ομάδα της Πάτρας υποχώρησε στο 1-2 ενώ η Βενέτσια ανέβηκε στο 2-1. Στην φάση των «16» οι αγώνες είναι πιο λίγοι (μόλις 6) και το οποιοδήποτε στραβοπάτημα καλύπτεται δύσκολα. Πλέον τα πράγματα δεν είναι καθόλου ευνοϊκά για την ομάδα του Μάκη Γιατρά.

Ο Προμηθέας βρέθηκε από την αρχή κιόλας της αναμέτρησης να «κυνηγάει» το σκορ. Η Βενέτσια παρουσιάστηκε πιο συγκεντρωμένη αλλά και πιο αποφασισμένη. Το πρόβλημα των Πατρινών στην άμυνα ήταν ευδιάκριτο από το πρώτο δεκάλεπτο όταν οι Ιταλοί προηγήθηκαν με 23-17.

Η αδυναμία του Προμηθέα στο περιφερειακό σουτ (1/7 τρίποντα στο ημίχρονο), το πρόβλημα στα ριμπάουντ (22-13 υπέρ των Ιταλών στο πρώτο μέρος) έδωσε  το προβάδισμα  στους φιλοξενούμενους  που έκλεισαν  το ημίχρονο  με 44-35.

Οι γηπεδούχοι έβγαλαν ενέργεια στην έναρξη της τρίτης περιόδου με πρωταγωνιστή τον  Αγραβάνη  μείωσαν 46-40 αλλά μέχρι εκεί. Με 10 πόντους του Τόνουτ, η Βενέτσια βρήκε ξανά χώρο για να σκοράρει και να ξεφύγει εκ νέου, αυτή τη φορά με 15 πόντους (40-55). Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν, συνέχισαν να οδηγούνται από τους Έλις, Αγραβάνη και Μάντζαρη και μείωσαν στους 8 πόντους, που θα μπορούσαν να ήταν και λιγότεροι αν δεν έκαναν νέα λάθη και αν δεν είχαν το απαγορευτικό 14% από το τρίποντο (2/14).

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Προμηθέας μπήκε αποφασισμένος με καλή άμυνα άφησε τους Ιταλούς χωρίς καλάθι για σχεδόν 3 λεπτά  και με επιμέρους σκορ 18-3 ισοφάρισε 58-58 στο 32΄.

Η αστοχία όμως στα  τρίποντα έδωσε το δικαίωμα στον Γουάτ να συνεχίσει να κάνει θραύση στη ρακέτα (7/8 δίποντα) και να δίνει νέο προβάδισμα και αέρα 5 πόντων στη Βενέτσια (60-65) με 4′ για το τέλος. Οι Ιταλοί έκαναν λάθη χάρη στην πίεση των Πατρινών που έκλεψαν μπάλες και έμειναν κοντά στο σκορ (65-67) στο τελευταίο λεπτό. Στην τελευταία κατοχή, όμως, μετά από τζάμπολ του Μαυροκεφαλίδη με τον Μπράμο, ο δεύτερος αναδείχτηκε νικητής και έστειλε την μπάλα στον Τόνουτ που με λέι απ έκανε το 65-69. Ο Λίποβι είχε νέα απάντηση για τους γηπεδούχους μειώνοντας στον πόντο με τρίποντο (68-69), ο Μπαμπ πήρε ακόμη ένα για τη νίκη αλλά αστόχησε και έτσι η Βενέτσια έφυγε με τη νίκη από την Πάτρα (68-70).

Κορυφαίος για την ομάδα του Μάκη Γιατρά, ο Οκτάβιους Έλις με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ, κομβικός για την ανατροπή ο Λίποβι, μοιραίος με το άστοχο τρίποντο στο φινάλε ο Μπαμπ που είχε 0/5 τρίποντα. Ο Μίτσελ Ουάτ με 17 πόντους και ο Στέφανο Τονούτ με 15, ξεχώρισαν από την νικήτρια ιταλική ομάδα.

Πλέον η ομάδα της Πάτρας θα πρέπει να αναζητήσει εκτός έδρας νίκες προκειμένου να ξαναμπεί στο παιχνίδι της πρόκρισης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-23, 35-44, 50-58, 68-70

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Χολ 5, Μπαμπ 4, Λίποβι 14 (2 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Αγραβάνης 11 (1), Μαυροκεφαλίδης 1, Κασελάκης 2, Μάντζαρης 8 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Κατσίβελης 2, Έλις 21 (8/11 δίποντα, 9 ριμπάουντ)

ΒΕΝΕΤΣΙΑ (Ντε Ραφαέλε): Ούντανοχ 4, Στόουν 3 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπράμος 7 (2), Τόνουτ 15 (2), Ντέι 7 (1), Ντε Νικολάο, Φιλόι 2, Βίντμαρ 4 (7 ριμπάουντ), Τσάπελ 8 (2), Ματσόλα 3 (1), Γουάτ 17 (8/9 δίποντα).