Στους τελικούς ο Παναθηναϊκός | 82-75 το Περιστέρι στο Game 3

Ο Παναθηναϊκός «ζορίστηκε» στο Game 3 της σειράς των ημιτελικών με το Περιστέρι, αλλά τελικά χάρις στη μεγαλειώδη εμφάνιση του Ματ Λοτζέσκι (22π.), επικράτησε με 82-75 στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» και με sweep (3-0 νίκες) «τσέκαρε» το «εισιτήριο» για τους τελικούς της Α1 μπάσκετ, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού, ΑΕΚ-Προμηθέας Πατρών (η Ένωση προηγείται με 2-1).

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 36-40 (ημ.), 56-55, 75-82

Δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με +10, η δεύτερη λίγο πριν μπουν οι ομάδες στ΄ αποδυτήρια για την ανάπαυλα, ωστόσο, το συγκρότημα του Αργύρη Πεδουλάκη βρήκε τον τρόπο να «απαντήσει» και να πλησιάσει στο -4 με δύο «κολλητά» τρίποντα του Παναγιώτη Βασιλόπουλου.

Το Περιστέρι, που έδειξε από την αρχή του αγώνα ότι δεν ήθελε να αποκλειστεί με τρίτη σερί ήττα, έβαλε δύσκολα στους «πράσινους» στην 3η περίοδο. Οι γηπεδούχοι, όχι μόνο κάλυψαν τη διαφορά, αλλά πήραν προβάδισμα και με έναν πόντο (56-55) με το τέλος του 10λεπτου και όλα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το φινάλε, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με 3 πόντους (60-57), οι «πράσινοι» απάντησαν με δύο τρίποντα (Καλάθης, Λοτζέσκι) και πήραν προβάδισμα τριών (63-60), αλλά και πάλι η ομάδα του Πεδουλάκη βρήκε τον τρόπο να ξεφύγει με τέσσερις (67-63). Με ρεσιτάλ του Λοτζέσκι (3 τρίποντα) και Καλάθη (1) και σερί 10-0 ο Παναθηναϊκός ξέφυγε αρχικά με 73-67 και μετά με 81-73 ένα λεπτό πριν το τέλος «κλειδώνοντας» τη νίκη-πρόκριση.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Ψαριανός, Πουρσανίδης

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Αργύρης Πεδουλάκης): Σκορδίλης 10, Βασιλόπουλος 8 (2), Γκρέι 11 (2), Καράμπελας 6 (2), Φλέμινγκς 10 (2), Μουράτος, Φιλιπάκος, Αγραβάνης, Μπέντιλ 21, Ντάνιελ 9, Κάλαχαν, Σμιθ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρικ Πιτίνο): Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 11 (1), Καλάθης 11 (3), Τόμας 7, Κιλπάτρικ 6 (1), Λοτζέσκι 22 (5), Γκιστ 6, Σακελλαρίου, Μίτογλου 4, Αντετοκούνμπο 2, Λάνγκφορντ 9 (2)