Βόλεϊ: Νίκη με ανατροπή για τον Παναθηναϊκό στου Ρέντη

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, που διήρκησε τρεις ώρες και κρίθηκε στο τάι μπρέικ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-2 σετ του Ολυμπιακού στο κλειστό του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του Λιγκ Καπ.

Οι Ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 2-0 σετ και όλα έδειχναν ότι θα πετύχουν μια εύκολη νίκη απέναντι στο Τριφύλλι, αλλά οι Πράσινοι με πρωταγωνιστή τον Ράπτη γύρισαν τούμπα το ματς και πήραν την πολυπόθητη νίκη.

Η ομάδα του Ανδρεόπουλου μπορεί να έφυγε με το 3-2 από το Ρέντη, αλλά τίποτα δεν έχει κριθεί όσον αφορά στην κατάκτηση του τίτλου. Για να πανηγυρίσει ο Παναθηναϊκός το πρώτο τρόπαιό του μετά από αρκετά χρόνια, θέλει νίκη και στη ρεβάνς, καθώς εάν ο Ολυμπιακός επικρατήσει με 3-0 ή 3-1 θα πάρει αυτός το Λιγκ Καπ, ενώ με νίκη 3-2 των Πειραιωτών ο τίτλος θα κριθεί στο χρυσό σετ.

Η εικόνα του αγώνα:

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 3-0, 6-2 και 11-7. Ο Παναθηναϊκός, όμως, με δικό του σερί μείωσε σε 15-14. Οι Ερυθρόλευκοι με νέο 3-0 έστειλαν τη διαφορά ξανά στους 4 (18-14) και ουσιαστικά αγκάλιασαν το πρώτο σετ. Το τελικό 25-21 επιβεβαίωσε την κυριαρχία των παικτών του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός ανέβηκε, πάλεψε και έμεινα κοντά στο σκορ (11-11), όμως, ο Ολυμπιακός με τρεις σερί πόντους έκανε το 14-11. Λίγο αργότερα οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 20-16 και με 25-21 έκαναν το 2-0 στα σετ. Όλα έδειχναν ότι ο Ολυμπιακός θα πετύχει μια εύκολη νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό, αλλά οι Πράσινοι δεν τα παράτησαν.

Στο τρίτο σετ εκμεταλλεύτηκαν την χαλάρωση των γηπεδούχων και προηγήθηκαν με 13-10, 15-11 και 17-12.  Οι Ερυθρόλευκοι μείωσαν σε 20-18 και λίγο αργότερα ισοφάρισαν σε 22-22. Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου, όμως, με καλές υποδοχές και μεγάλους πόντους από τους Στάροβιτς (καρφί) και Κάτσιτς (μπλοκ) έκαναν το 25-23 και μείωσαν σε 2-1 για τον Παναθηναϊκό.

Τα σετ: 25-21, 25-21, 23-25, 24-26, 10-15