Προμηθέας:Η νίκη του επί της Βενέτσια βήμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Eurocup.

Ο  Προμηθέας νίκησε με 70-52 την Βενέτσια στην Ιταλία ,κάλυψε την διαφορά των 2 πόντων με την οποία είχε ηττηθεί στην Πάτρα και έκανε αποφασιστικό βήμα για πρόκριση στα προημιτελικά του Eurocup.

Ο Προμηθέας ανάγκασε τη Βενέτσια  σε 1/21 τρίποντα κι ευτύχησε να δει τον Μαυροκεφαλίδη να έχει 28 πόντους και 13 ριμπάουντ τον  Χολ  να έχει 16 πόντους και να μοιράζει 9 ασίστ, τον Κασελάκη (που αγωνίστηκε και τα 40 λεπτά) να έχει 15 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ το ντεμπούτο πραγματοποίησε και ο Mάρβιν Τζόουνς.

Στο αγωνιστικό μέρος,  η Πατρινή ομάδα ήταν εξαιρετική από το ξεκίνημα, με πολύ καλή άμυνα, πήρε προβάδισμα μετά τα 2-3 πρώτα λεπτά με ένα πραγματικά απίστευτο Λουκά Μαυροκεφαλίδη και μαζί του τον Κασελάκη, προηγήθηκε με 14-12 στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο ο  Προμηθέας  βρήκε και άλλους επιθετικούς πόλους και  με  εξαιρετική άμυνα  πήρε μεγάλο προβάδισμα και στο τέλος του ημιχρόνου   με 41-27.

Η ιταλική ομάδα προσπάθησε να βγάλει αντίδραση στην τρίτη περίοδο, ωστόσο τελικά είχε απλά μία έκλαμψη αφού με 9 συνεχόμενους πόντους  του  Χολ , η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους (34-54 στο 30′).

Ο Προμηθέας μπορεί επιθετικά να ήταν άστοχος στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν με ατομικές ενέργειες αν μειώσουν φτάνοντας στους 14 πόντους (42-54, 33′). Η παρουσία του Τσερέλα στο παρκέ άλλαξε την εικόνα και κυρίως τον ρυθμό της αναμέτρησης με αποτέλεσμα η Βενέτσια να μειώσει ακόμη περισσότερο (48-57, 35′). Σε εκείνο το σημείο ο Μαυροκεφαλίδης πήρε την ομάδα στην πλάτη του και βρίσκοντας τον δρόμο προς το καλάθι έκανε το 48-68 στο 38′. Ο Προμηθέας, τελικά, πανηγύρισε την σπουδαία νίκη με το τελικό 70-52 που σφράγισε την εντυπωσιακή εμφάνιση του Συλλόγου της Πάτρας και σκόρπισε χαμόγελα στους φίλους της ομάδας.

Πλέον ο Προμηθέας και η Βενέτσια έχουν το ίδιο ρεκόρ (2-2) με τους  Πατρινούς να  υπερτερούν σε περίπτωση ισοβαθμίας. Η ελληνική ομάδα έχει ακόμα να παίξει στην έδρα της με την Μπρέσια (5/2) και την Όλντενμπουργκ εκτός (3/3). Αν νικήσει και τη διαφορά των 6 πόντων που είχε χάσει στον πρώτο γύρο, δύσκολα δεν θα είναι στην πρώτη δυάδα που προκρίνεται στους «8».

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-14, 27-41, 36-54, 52-70.

ΒΕΝΕΤΣΙΑ (Ντε Ραφαέλε): Ούντανο 6 (7 ριμπάουντ), Στόουν (0/3 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπράμος 6 (3/6 σουτ), Ντέι 7 (2/9 σουτ), Φιλόι 3 (1), Βίντμαρ 2, Γκάουντλοκ 2 (1/5 σουτ), Τσάπελ 12 (6/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα), Ματσόλα, Τσερέλα 2, Γουάτ 8 (10 ριμπάουντ, 3 λάθη).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Χολ 16 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/8 βολές, 9 ασίστ), Μπαμπ 8 (2/6 τρίποντα), Λίποβι (0/6 σουτ), Αγραβάνης 3 (1/5 σουτ, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μαυροκεφαλίδης 28 (6/11 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 7/8 βολές, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη), Κασελάκης 15 (5/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος σε 40’00»), Μάντζαρης (0/3 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κατσίβελης (4 ριμπάουντ), Τζόουνς.