Basketball Champions League: Η ΑΕΚ πέρασε από την Τουρκία νικώντας με 68-50 την Μπαντίρμα

Η ΑΕΚ πέρασε από την Τουρκία νικώντας με 68-50 την Μπαντίρμα, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής (Γ΄ όμιλος) στο Basketball Champions League.

Η Ένωση σημείωσε έτσι τη δεύτερη συνεχή νίκη και τρίτη συνιολικά, ενώ το τουρκικό συγκρότημα γνώρισε την τρίτη ήττα σε τέσσερα παιχνίδια.

Τα επιθετικά ριμπάουντ βοήθησαν την ΑΕΚ να προηγηθεί 22-14 στο 10΄, ενώ το ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Παπαθεοδώρου μπροστά με 33-21, αφού οι γηπεδούχοι πέτυχαν μόλις 7 πόντους στη δεύτερη περίοδο.

Η ελληνική ομάδα ξέφυγε με +16 (53-37 στο 30΄) και δεν αισθάνθηκε πίεση ως το τέλος, φτάνοντας με άνεση στο πρώτο «διπλό» της για φέτος στην Ευρώπη.

Πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ ήταν ο Λάνγκφορντ με 14 πόντους, ο Σλότερ κατέβασε 11 ριμπάουντ και ο Σαντ-Ρος είχε μεστή προσφορά (8π., 6ρ., 11ασ., 2κλ.), ενώ από την Μπαντίρμα διασώθηκε μόνο ο Προύιτ, με 16 πόντους.