«Χρυσός» ο Κ. Γεννίκης, «χάλκινος» ο Χρ. Ρούμτσιος στα Τρίκαλα

Την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο στον τελικό της σφαιροβολίας κατέκτησε ο Κώστας Γεννίκης στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου Κ18 που διεξάγεται στα Τρίκαλα.

Ο αθλητής του ΟΦΚΑ Σερρών και του Γιάννη Φράγγογλου ήταν εντυπωσιακός στον τελικό του αγωνίσματος του (με τρεις βολές πάνω από 18 μέτρα) και τελικά κατέκτησε την 1η θέση και τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδος με 18.79m ενώ ο δεύτερος Δημήτρης Λαζαρίδης είχε βολή στα 16.96m.

Από το… στούντιο της ΕΡΤ Σερρών (όπου φιλοξενήθηκε με τον αδελφό του Μιχάλη Γεννίκη) στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου ο Κώστας Γεννίκης

Ο Κώστας Γεννίκης είχε κατακτήσει δύο μετάλλια στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ20 της Κατερίνης πριν δύο εβδομάδες (ασημένιο  στη σφαιροβολία και χάλκινο στη δισκοβολία) ενώ θα πάρει μέρος με την Εθνική ομάδα από τις 20 έως τις 28 Ιουλίου 2019 στο 15ο Ολυμπιακό Φεστιβάλ Νεότητας στο Μπακού.

Χάλκινο μετάλλιο ο Ρούμτσιος

Την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο αθλητής του ΟΦΚΑ Σερρών Χρήστος Ρούμτσιος στον τελικό των 110 μέτρων εμπόδια με 14.91