Euroleague: Στο τέλος λύγισε ο Παναθηναϊκός και η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με 75-72

Ο Παναθηναϊκός μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα κρατούσε τη νίκη στα χέρια του κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης στο πρώτο ματς για τα πλέι οφ της Εuroleague αλλά στο τέλος ηττήθηκε από τους Μαδριλένους με 75-72.

Παρόλα αυτά η ομάδα του Ρικ Πιτίνο έδειξε ότι δεν έχει να φοβηθεί τίποτα και μπορεί να παίξει τα ρέστα της στα επόμενα ματς προκειμένου να πάρει την πρόκριση για το final four.

Οι «πράσινοι», οι οποίοι είχαν βρεθεί στο +6 στο 36΄, έπεσαν με το τελικό 75-72 στο Wiznik Center. Ο Παναθηναϊκός θα έχει ακόμη μία ευκαιρία για break στη Μαδρίτη (19/4, 22:15), πριν η σειρά μεταφερθεί στο ΟΑΚΑ για τα Games 3 & 4 (αν χρειαστεί).

Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε, επίσης, σχεδόν εννιά λεπτά για να βρει την πρώτη του ασίστ, και οι γηπεδούχοι ξεκινώντας με 4/8 τρίποντα ξέφυγαν με 17-11. Στο φινάλε της πρώτης περιόδου, το σκορ ήταν 21-17. Η Ρεάλ δεν μπορούσε, πάντως, να αποσπαστεί πέρα από τους επτά, 32-25, και ο Κιλπάτρικ με τρίποντο έφερε τη διαφορά στον πόντο, 32-31. Με τρίποντο του Τόμπκινς σκαρφάλωσε στο +8 (41-33) και έμεινε εκεί ως το τέλος του ημιχρόνου, 43-35.

Το δεύτερο μέρος άρχισε εφιαλτικά για τον Παναθηναϊκό. Έκανε σε τέσσερα λεπτά ισάριθμα λάθη, διπλάσια από ό,τι σε όλο το πρώτο μέρος, η Ρεάλ, πάτησε το γκάζι και εκτοξεύτηκε στο 49-35.

Με τον Καλάθη να δημιουργεί για τους συμπαίκτες του και τον εαυτό του, έφτασε 6:25 πριν το τέλος στο -3, 64-61, ενώ ένα δικό του τρίποντο κι ένα του Τόμας έφεραν τούμπα το ματς, 64-67.

Ο Καλάθης με λέι απ και τρίποντο έφερε την ομάδα του και στο +6, 66-72, με 3:52 να απομένουν. Ο Ρούντι με τρίποντο κράτησε ζωντανή τη «βασίλισσα».

Οι βολές του Καμπάτσο έφεραν τους Μαδριλένους ακόμη πιο κοντά, 71-72 και μετά το λάθος του Καλάθη, το αμφισβητούμενο φάουλ του Κιλπάτρικ πρόσφεραν δύο βολές στον Κάρολ για το προσπέρασμα (73-72).

Ο Λάνγκφορντ πέταξε στα σκουπίδια μία ακόμη επίθεση και ο Καμπάτσο κερδίζοντας φάουλ από τον Καλάθη στα 14’’ διεύρυνε το προβάδισμα σε 75-72. Η τελευταία επίθεση έβγαλε ελεύθερο σουτ στον Τόμας για την ισοφάριση, αλλά εκείνος αστόχησε και η Ρεάλ επιβίωσε με 75-72 κάνοντας το 1-0.