Πρόκριση του Τσιτσιπά στην πρεμιέρα του US Open

Share this

Χωρίς να συναντήσει κανένα απολύτως πρόβλημα ο Στέφανος Τσιτσιπάς μπήκε με… εμφατικό τρόπο στο US Open.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στον Άλμπερτ Ράμος, τον οποίο νίκησε με 3-0 σετ (6-2, 6-1, 6-1) και προκρίθηκε εύκολα στην επόμενη φάση του σπουδαίου Grand Slam.

Μετά την ήττα από τον Μίλος Ράονιτς στα ημιτελικά του Western and Southern, ο Τσιτσιπάς «ξέσπασε» στον Ράμος. Ο 22χρονος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση κι από το ξεκίνημα του ματς φρόντισε να μην επιτρέψει στον αντίπαλό του να πιστέψει στο… θαύμα.

Χρειάστηκε 100 λεπτά για να επιβληθεί άνετα του έμπειρου Ισπανού και, πλέον, σκέφτεται τον αντίπαλό του στο β΄ γύρο της διοργάνωσης.

Θα είναι έναν εκ των Κρέσι ή Κόβαλικ στην φάση των «64» του τουρνουά κι έχει σαφώς το «πάνω χέρι» για να προκριθεί στους «32».