Ο Παναθηναϊκός νίκησε την Μπάγερν με διαφορά 15 πόντων!

Στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ο Παναθηναϊκός… φλέρταρε με «γκέλα» στο ΟΑΚΑ απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου, όμως στο τέλος βρήκε τον τρόπο όχι απλώς να ξεπεράσει την αντίσταση των Βαυαρών αλλά και να τους νικήσει με διαφορά 15 πόντων!

Οι «πράσινοι», με όπλο την πιεστική άμυνα και την επιθετική πολυφωνία, αλλά μόνο στην τελευταία περίοδο, άφησαν πίσω τους την ήττα από την Αρμάνι στο Μιλάνο και με το τελικό 98-83, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας, παρέμεινε σε θέση πλέι οφ.

Καταλυτικός για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο ήταν ο Τόμας, πρώτος σκόρερ των «πρασίνων» με 18 πόντους (και 9 ριμπάουντ), ενώ σε απόδοση ακολούθησε ο Παπαπέτρου με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ακόμη, τέσσερις παίκτες του Παναθηναϊκού είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ από τους φιλοξενούμενους εμφανής ήταν η κλάση του Γκρεγκ Μονρό, που είχε 17 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Με συνεχή δημιουργία από τον Καλάθη στο ξεκίνημα, σωστή λειτουργία στα μετόπισθεν και ευστοχία, οι «πράσινοι» έγραψαν το 12-0 στο 4΄, ενώ στο επόμενο λεπτό η διαφορά πήγε στο +17 (19-2).

Το ροτέισον του Πιτίνο, όμως, δεν λειτούργησε, η Μπάγερν άρχισε να ευστοχεί από παντού και μείωσε σε 28-18 με τη λήξη του δεκαλέπτου. Στη συνέχεια, με επιμέρους σκορ 11-20, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο 15΄ σε απόσταση αναπνοής (39-38), ενώ στα 23΄΄ πριν τη λήξη του ημιχρόνου προηγήθηκε (51-53), για να ισοφαρίσει ο Ουάιλι.

Με 6/6 τρίποντα από το 20΄ ως το 27΄ η Μπάγερν έφτασε στο 65-73, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 11-2, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +1 (76-75), με «γκολ-φάουλ» του Τόμας.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκάλεπτου η Μπάγερν ξαναπέρασε στο σκορ (76-77), αλλά αυτή ήταν και η τελευταία φορά… Ο Παναθηναϊκός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και με σερί 13-0 (89-77) τελείωσε οριστικά και αμετάκλητα το παιχνίδι.