«Καθάρισε» στα δύσκολα ο Giannis

USA TODAY Sports/Kamil Krzaczynski

Τα εύκολα δύσκολα έκανε στο φινάλε του ματς με το Κλίβελαντ το Μιλγουόκι, αλλά ανέλαβε δράση ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και τα «Ελάφια» έφτασαν στην 10η συνεχόμενη νίκη τους στο ΝΒΑ.

Οι «Μπακς» επιβλήθηκαν με 119-110 των «Καβαλίερς», σε αγώνα που προηγήθηκαν με 67-47 στο ημίχρονο, αλλά προς το τέλος οι «Ιππότες» πλησίασαν στο -3 και λίγο έλλειψε να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή. Στα τελευταία τρία λεπτά ο Greek Freak πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με τέσσερις σερί πόντους έκανε το 113-108 και κάπου εκεί κρίθηκε το ματς.

Το ρεκόρ των νικητών έφτασε το 16-3, με τον Giannis να κάνει για 19ο σερί ματς double double με 33 πόντους (3/4 βολές, 12/18 δίποντα, 2/8 τρίποντα) και 12 ριμπάουντ, ενώ είχε ακόμη 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα. Βοήθησαν σημαντικά και οι Χιλ (18 πόντους), Μίντλετον (12 πόντους).

Από το Κλίβελαντ (ρεκόρ 5-14) ο Γκάρλαντ είχε 21 πόντους, ο Οσμάν 20, ο Νανς 18 πόντους.

Στους αγώνες που ολοκληρώθηκαν τα ξημερώματα στο ΝΒΑ σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

• Μπρούκλιν-Βοστώνη 112-107
  • Ντιτρόιτ-Σάρλοτ 107-110
  • Ορλάντο-Τορόντο 83-90
  • Κλίβελαντ-Μιλγουόκι 110-119
  • Νέα Υόρκη-Φιλαδέλφεια 95-101
  • Ιντιάνα-Ατλάντα 105-104 (παρ.)
  • Μαϊάμι-Γκόλντεν Στέιτ 122-105
  • Μέμφις-Γιούτα 94-103