Euroleague: «Λύγισε» στο τέλος ο Ολυμπιακός από την Μακάμπι με 65-64

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στις… λεπτομέρειες στο Τελ Αβίβ, βλέποντας την τέταρτη θέση και το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ της Euroleague να απομακρύνεται, καθώς η διαφορά του από την 4η Αναντολού Εφές (ρεκόρ 14-8) αυξήθηκε στις 2 νίκες (ρεκόρ 12-10 οι Πειραιώτες).

Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν με το τελικό 65-64 από την Μακάμπι, για την 22η αγωνιστική, με τον πρώην τεχνικό του Ολυμπιακού, Γιάννη Σφαιρόπουλο, να βάζει για τα καλά τους Ισραηλινούς στο κόλπο της πρόκρισης στα πλέι οφ (ρεκόρ 10-12).

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 26-29, 45-42, 65-64

Η Μακάμπι με τον Σφαιρόπουλο στον πάγκο της κατάφερε να κερδίσει τους «ερυθρόλευκους» για πρώτη φορά στο Ισραήλ μετά από δέκα χρόνια. Το ματς κρίθηκε στο τέλος όταν ο Βασίλης Σπανούλης προσπάθησε με 9 διαδοχικούς πόντους στο τέλος να ανατρέψει την κατάσταση και να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, αλλά το καλάθι του Σκότι Γουίλμπεκιν στα 4,4» για το τέλος αποδείχτηκε καθοριστικό.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τον Ολυμπιακό σε ότι έχει να κάνει την άμυνα αλλά ήταν πάρα πολύ κακό επιθετικά. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα προηγούμενοι με τρεις πόντους (29-26).

Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες… ίδρωναν να πετύχουν καλάθια και η Μακάμπι φάνηκε να είχε περισσότερα ψυχικά αποθέματα και για πρώτη φορά πήρε προβάδισμα πέντε πόντων στο 35’ (54-49). Ο Σπανούλης απάντησε με τρίποντο άμεσα μειώνοντας πάλι στους δύο πόντους (54-52) αλλά ο Ολυμπιακός έχανε συνεχώς ευκαιρίες να σκοράρει και χάνοντας και τα αμυντικά ριμπάουντ έδινε την δυνατότητα στην Μακάμπι να κρατά το προβάδισμα. Και κάπου εκεί ο Σπανούλης έγινε ο πρωταγωνιστής.

Μακάμπι (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 17 (7/11 δίποντα, 1/7 τρίποντα), Πάργκο 5 (5 ριμπάουντ), Ο’ Μπράιαντ 7 (0/5 τρίποντα), Καλοϊάρο, Ρολ 9 (1), Κέιν 6, Τάιους 2 (3 κοψίματα), Ντι Μπαρτολομέο, Κόεν, Μπλακ 19 (7/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Ζούσμαν.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 16 (8/14 δίποντα), Τουπάν 3 (1), Σπανούλης 16 (2/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα), Τίμα, Μιλουτίνοβ 9 (7 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 4 (1/6 τρίποντα), Βεζένκοφ, Πρίντεζης 6 (8 ριμπάουντ), Παπανικολάου 2, Μάντζαρης, Μπόγρης 2, Λεντέι 6